Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Ja cili ėshtė​ fruti Kinez qė bėn ēudira?!

Ja cili ėshtė​ fruti Kinez qė bėn ēudira?!
Publikuar: 28/09/15; 13:05

Emėrtime tė tjera: Lycium barbarum, wolfberry, gou qi zi, Fructus lycii
Kokrrat “Goji” rriten nė rajonet me klimė subtropikale tė Kinės si Tibet etj. Gjithashtu ato rriten edhe nė Mongoli dhe bėjnė pjesė nė familjen Solonaceae.


Kryesisht kėto kokrra i gjejmė tė thata dhe nė ngjyrė tė kuqe.
Kokrrat “Goji” janė pėrdorur nga mjekėt nė Kinė e Indi pėr mbi 6000 vjet pėr shume probleme me shėndetin:
Kokrrat “Goji” kanė shije tė ėmbėl dhe janė me ngjyrė tė kuqe tė errėt. Kėto fruta kanė efekte tejet shėruese pėr trupin. Ato bėjnė pjesė nė kategorinė e ushqimeve mė tė shėndetshme nė botė. Pėr mbi 2 mijė vjet, kinezėt kanė pėrdorur kokrrat “goji” pėr vetė tė mirat qė sjell ky frut nė organizėm. Pėrfitimi kryesor qė kemi nga ky frut lidhet me jetėgjatėsinė, pasi pėrmban shumė antioksidantė. E mbron plotėsisht trupin nga radikalet e lira dhe mėnjanon problemet me lodhjen.

Kokrrat “Goji” stimulojnė gjendrėn e hipofizės, vecanėrisht hormonin e rritjes. Avantazhet kryesore qė lidhen mė hormonin e rritjes janė, reduktimi i nivelit tė yndyrės nė trup, pėrmirėsimin e libido-s si dhe ndihmon pėr njė rini tė pėrjetshme.

Konsumimi i pėrditshėm i kokrrave “Goji” frenon problemet qe vijnė si pasojė e ekspozimit ndaj ndotėsve, radikalet e lira dhe reaksionet kimike dėmtojnė AND-nė, e pėr pasojė sjellin mutacionin, sėmundjen e kancerit si dhe shkatėrrimin e proceseve normale tė funksionimit tė qelizave. Kėto kokrra ndihmojnė gjithashtu nė dobėsim, pasi e transformojnė ushqimin nė energji. Kėto kokrra reduktojnė efektet toksike tė rrezatimit dhe kimioterapisė, si dhe ndihmojnė nė luftėn kundėr kancerit tė mushkėrisė.

Kokrrat “Goji” pėrmirėsojnė nė mėnyrė efektive funksionin seksual dhe rrisin nivelin e testosteronit. Ėshtė provuar tė jenė njė suplement i mirė pėr organizmin, pasi e mbron trupin nga sėmundja.

Gjithashtu kėto korra kėshillohen kundėr tharjes sė lėkurės, pasi kanė veēori antioksidative dhe terapeutike

E vėrteta mbi kokrrat “Goji”

Kokrrat “Goji” janė pėrdorur pėr afro mbi 2 mijė vjet nga mjekėsia tradicionale kineze. Sot ėshtė provuar se kokrrat “Goji” e ndihmojnė trupin e njeriut nė shumė mėnyra tė ndryshme. Studimet kanė treguar se kėto kokrra janė njė burim i shkėlqyer i polisaharideve, tė cilat janė tė nevojshme pėr mbarėvajtjen dhe mbrojtjen e sistemit imunitar. Thuhet se kokrrat “Goji” janė superushqimi mė i rėndėsishėm dhe mė i fuqishėm nė treg, pėr vetė numrin e lartė tė tė mirave qė sjellin nė trupin e njeriut.

Kokrrat “Goji” pėrdoren nė mjekėsinė tradicionale kineze pėr ruajtjen dhe sigurimin e ekuilibrit dhe harmonisė nė trup. Kėto kokrra ndihmojnė trupin tė pėrshtatet mė mirė me stresin dhe ndryshimet.

Disa nga pėrfitimet qė marrim nga kėto kokrra janė; pėrmirėsimi i pėrceptimit mendor dhe kthjelltėsi, rritje tė energjisė dhe pėrmirėsim nė sistemin imunitar. Pėr mė tepėr, kokrrat “Goji” konsiderohen si antioksidantė, si dhe ndihmojnė nė ruajtjen e energjisė jetėsore.

Disa tė mira tė tjera qė kemi nga kėto kokrra janė pėrmirėsim nė shikim, mbrojten e mėlcisė, forcimin e kėmbėve, pėrmirėsimin e qarkullimit tė gjakut dhe funksionin seksual. Kokrra “Goji” ėshtė e pasur me antioksidantė, kryesisht me karotenoide pėrfshi zeaxanthin dhe beta-karotene. Karotenoidet mbrojnė nga kanceri i gjirit

Konsumimi i rritur i alfa dhe beta-karotenit me anė tė ushqimit, mund tė ulė dukshėm rrezikun pėr kancerin e gjirit tė varur nga hormonet te duhanxhinjtė, bėjnė tė ditur studimet suedeze.

Hulumtimi i cili vjen nga Instituti i Karolinės, ka pėrfshirė mė shumė se 36,600 gra tė cilat janė pėrcjellė pėr njė periudhė prej 10 vitesh dhe rezultati ka treguar se konsumimi i karotenoideve ėshtė i lidhur me incidencėn mė tė ulėt tė kancerit tė gjirit.

Njė nga funksionet e zeaxanthin ėshte aftėsia e saj pėr tė mbrojtur retinėn e syrit nėpėrmjet pėrthithjes sė dritės. Zeaxanthin ėshte gjithashu njė antioksidant efikas qė ndihmon nė luftimin e toksinave tė trupit. Kokrrat “Goji” mendohet se ndihmojnė gjithashtu nė parandalimin e verbėrisė dhe humbjes sė shikimit tek tė moshuarit.

Me kokrrat “Goji” mund tė pėrgatisim caj, mund ta pėrdorim nė supė, ose dhe nė pije tė tjera.

Vitet e fundit, lėngu goji ėshtė shndėrruar nė njė pije tė njohur. Ekziston njė gojėdhėnė ku Li Qing Yuen konsumonte pėrditė kokrra goji dhe jetoi deri nė moshėn 252-vjecare.

Studimet mbi kokrrat “Goji”

Janė kryer shumė studime dhe teste pėr kėtė kokrra, tė cilat kanė treguar se ato pėrmbajnė shumė antioksidantė dhe mund tė frenojnė rritjen e qelizave kancerogjene, reduktojnė nivelin e sheqerit nė gjak, dhe uljen e nivelit tė kolesterolit.

Nė mjekėsinė tradicionale kineze, kokrrat “goji” pėrdoren nė mėnyra tė ndryshme, bėhen ēaj, hidhen nė supė etj, dhe ato mund t’i gjejmė nė ēdo dyqan apo treg ushqimor nė Kinė. /Wiki/Puhia

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com