Ditë e shtunė , 17 mars 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

KUJDES \ Vajza, ja ē‘farė ushqimi duhet tė konsumoni qė ta parandaloni kancerin e gjirit?!

Vajza, ja ē‘farė ushqimi duhet tė konsumoni qė ta parandaloni kancerin e gjirit?!
Publikuar: 17/09/15; 10:13

Kanceri i gjirit ėshtė sėmundja mė e pėrhapur tek femrat. Sipas disa studimeve, njė nė tetė femra rrezikohet nga kjo sėmundje nė jetėn e tyre. Ekspertėt japin disa kėshilla se ēfarė duhet tė hamė pėr tė reduktuar zhvillimin e kancerit tė gjirit.

Studime tė ndryshme tregojnė se rreziku i disa lloje kanceri ndikohet nga dietat, veēanėrisht nėse nuk hani fruta dhe perime aq sa duhet, nga pesha, ushtrimet, duhani dhe pijet alkoolike, trasmeton Puhia.com

Ekspertėt i qėndrojnė besnikė dietės mesdhetare, me fruta tė freskėta dhe perime, peshkt, vaj ulliri tė cilat reduktojnė rrezikun e kancerit tė gjirit, sidomos tek femrat pas periudhės sė menopauzės. Gjithnjė referuar studimeve, shkruan DailyMail, 9 pėr qind e kancerit mund tė parandalohet me ndryshime tė regjimit tė ushqimit.

Ēfarė duhet tė hani mė shumė:

Duhet tė hani tė paktėn pesė porcione fruta dhe perime. Ato janė tė pasura me antioksidantė qė parandalojnė procesin e oksidimit, ku molekulat e oksigjenit bashkohen me kimikate tė tjera dhe formojnė qeliza kanceroze.

Gjithashtu ato janė tė pasura me fibra, qė parandalojnė rrezikun e kancerit. Perimet e errėta, si spinaqi dhe lakra, janė tė pasura me vitaminė B, tė cilat forcojnė ADN-nė dhe reduktojnė rrezikun e kancerit gjithashtu.

Edhe perime si brokoli, lakra e Brukseli, lulelakra, sallata jeshile gjithashtu njė burim i mirė qė parandalon formimin e qelizave kancerogjene. Bimė tė tilla, si soja, pėrmbajne phyto estrogjene, e cila imiton estrogjenin qė gjendet nė trupin e njeriut. Ato mund tė rregullojnė prodhimin e hormoneve nga vetė trupi duke parandaluar rritjen e qelizave kanceroze.

Ēfarė duhet tė hamė mė pak:

Mishi i kuq. Yndyrat e ngopura tė tij lidhen me rrezikun e kancerit tė gjirit nė periudhėn pas menopauzės dhe shanse mė tė pakta mbijetese pas diagnostikimit me kancer. Mundohuni tė hani vetem 70-90 gram nė ditė dhe mundohuni tė shmangni mishin e skuqur, apo tė pjekur nė zgarė.

Ėmbėlsirat, biskotat dhe pastat. Ato pėrmbajnė “yndyrna tė fshehura” dhe ato tė hidrogjenizuara, tė cilat rrisin nivelin e kolesterolit. Sheqeri rrit nivelin e glukozės dhe atė tė pėrqėndrimit tė insulinės, njė rrezik tashmė i njohur ky pėr kancerin e gjirit.

Ushqimet e pėrpunuara. Disa prej kėtyre produkteve mendohet (por ende nuk ėshtė provuar) se mund tė jenė kanceroze./SHQIP/Puhia.com

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com