Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Kanceri i zorrės sė trashė

Kanceri i zorrės sė trashė
Publikuar: 10:22; 20/12/13

Kanceri i kolonit ėshtė kanceri i cili formohet nė indin e kolonit (pjesės mė tė gjatė tė zorrės sė trashė). Shumica e kacereve tė kolonit janė adenokarcinoma (kancere tė cilat fillojnė nė qelizat tė cilat ndėrtojnė mukozėn dhe qė lėshojnė mukus ose lėngje tė tjera). Kanceri i kolonit dhe ai rektal (sė bashku) rreshtohen nė vendin e tretė tė kancerėve mė tė pėrhapur nė botė.

Njohuri bazike


Koloni dhe rektumi

Koloni dhe rektumi janė pjesė tė sistemit tretės. Ata formojnė njė kanal tė gjatė muskulor tė quajtur zorra e trashė. Koloni paraqet 120 deri nė 150 centimetrat e para tė zorrės sė madhe, dhe rektumi paraqet disa centimetrat e fundit tė saj.

Ushqimi pjesėrisht i tretur nė zorrėn e hollė mė pas futet nė zorrėn e trashė, saktėsisht nė kolon. Koloni thith ujin dhe lėndėt ushqyese nga kjo pjesė e mbetur dhe e shndėrron pjesėn tjetėr tė mbeturinė (feces). Kjo mbeturinė kalon nga koloni nė rektum dhe pastaj del prej organizmit pėrmes anusit.


Qelizat kanceroze - njohuri bazike

Kanceri fillon nė qelizat, blloqet tė cilat ndėrtojnė indet. Indet mė pas ndėrtojnė tė gjitha organet tjera nė organizėm.

Qelizat normale tė organizmit rriten dhe ndahen nė njė mėnyrė tė kontrolluar, nė varėsi tė nevojave tė organizmit. Kur qelizat normale plaken ose dėmtohen, ato vdesin dhe krijohen qeliza tė reja nė vend tė tyre.


Ndonjėherė ky proces nuk zhvillohet siē duhet. Qelizat e reja krijohen kur organizmi nuk ka nevojė pėr ta dhe qelizat e dėmtuara nuk vdesin siē duhet. Krijimi i qelizave shtesė shpesh krijon njė masė tė indit tė quajtur tumor.

Tumoret mund tė jetė beninje (jo kanceroze) ose malinje (kanceroze).


Tumoret beninje nuk janė kanceroze:

  • Rrallė janė kėrcėnuese pėr jetėn
  • Mund tė largohen dhe zakonisht nuk kthehen
  • Nuk pushtojnė inde tė tjera rreth tyre
  • Nuk shpėrndahen nė pjesė tė tjera tė organizmit.


Tumoret malinje janė kanceroze dhe:

  • Mund tė jenė kėrcėnuese pėr jetėn
  • Zakonisht mund tė largohen, por ndonjėherė kthehen
  • Mund tė pushtojnė dhe dėmtojnė indin dhe organet rrethore
  • Mund tė shpėrndahen nė pjesė tė tjera tė organizmit.


Kur kanceri kolorektal shpėrndahet jashtė kolonit dhe rektumit, qelizat kanceroze shpesh gjendet nė nyjat limfatike nė afėrsi. Nėse qelizat kanceroze kanė arritur nė kėto nyja, ato mund tė jenė shpėrndarė edhe nė nyjat tjera ose organet limfatike. Kanceri kolo-rektal mė sė shpeshti shpėrndahet nė mėlēi.


Kur kanceri shpėrndahet nga vendi origjinal nė njė pjesė tjetėr tė trupit, formohet tumor i ri me tė njėjtat qeliza anormale dhe me tė njėjtin emėr si tumori origjinal (primar). Pėr shembull, nėse kanceri kolorektal shpėrndahet nė mėlēi, qelizat kanceroze nė mėlēi nė fakt janė qeliza kanceroze kolorektale. Sėmundja quhet kancer kolorektal metastatik, jo kancer i mėlēisė. Pėr kėtė arsye, ai trajtohet si kancer kolorektal, dhe jo si kancer i mėlēisė. Tumori i ri quhet edhe tumor i largėt ose metastatik.
Mė shumė lexoni tek: Mjeku.Net

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com