Ditë e shtunė , 20 janar 2018 • Puhia.com powered by: Gravitas LLC Puhia Web Site Lajme Lajm info magazina informacion informohu i pari te paret lajmet sporti shendeti sport shneta shnet   MARKETING...

MJEKËSI \ Nėse zgjoheni nė mes tė natės! Si tė veproni?

Nėse zgjoheni nė mes tė natės! Si tė veproni?
Publikuar: 14:14; 10/11/13

E keni caktuar alarmin nė ora 7 tė mėngjesit, por ēdo tė tretėn ditė jeni zgjuar nė ora 1 tė mesnatės. E dini se duhet tė pushoni mė shumė, por nuk arrini tė ktheheni nė gjumė sėrish. Kur nė fund arrini tė flini, sapo keni mbyllur sytė alarmi juaj bie.

Nėse ky tregim ndodh edhe me ju, kjo do tė thotė se keni njė formė tė zakonshme tė pagjumėsisė, e cila e bėn tė vėshtirė qė ju tė qėndroni nė gjumė.


Ēfarė ju bėn tė zgjoheni nė mes tė natės?

Pagjumėsia e mesnatės prek po thuajse dy herė mė shumė femrat se sa meshkujt. Kjo bėhet mė e zakonshme pėr moshėn e mesme.

Dhimbja kronike, apnea e gjumit, dhe nevoja pėr t’u zgjuar dhe pėr tė pėrdorė tualetin janė gjėra tė cilat mund ta prishin gjumin tuaj. Tė tilla janė edhe afshet e menopauzės.


Ndėrkohė, edhe stresi i jetės mund ta luajė rolin e tij. Problemet martesore, humbja e punės, prindėrit e moshuar, ose largimi i fėmijėve nga shtėpia, tė gjitha kėto mund tė bėjnė qė mendja tė fluturojė gjatė natės.

Sapo tė filloni tė zgjoheni natėn, cikli pėrkeqėsohet edhe mė shumė. Sa mė shumė qė shqetėsoheni pėr humbjen e gjumit, aq mė vėshtirė bėhet tė qėndroni nė gjumė.


Ekspertėt thonė se gjithkush mund tė zgjohet natėn kohė pas kohe, dhe shumica e njerėzve shtrihen dhe kthehen sėrish nė gjumė. Por disa njerėz fillojnė tė shqetėsohen pėr tė. Dhe, derisa qėndrojnė zgjuar, ata bėhen edhe mė tė shqetėsuar, qė e bėn edhe mė tė vėshtirė rikthimin nė gjumė. Nėse kjo vazhdon ēdo natė, mund tė bėhet njė pėrgjigje e kushtėzuar, qė mund tė shkaktojė vetvetiu pagjumėsi.


Higjiena e gjumit ju ndihmon

“Higjiena e gjumit” mund t’u duket si diēka qė ka tė bėjė me pastėrtinė, por nė fakt i referohet pėrmirėsimit tė disa shprehive qė ju mundėsojnė tė flini mė mirė gjatė natės.


Disa hapa qė mund t’i merrni pėr tė ndryshuar rutinėn ditore dhe qė ndihmojnė nė njė gjumė mė tė mirė janė:

 • Shmangni dremitjet gjatė ditės.
 • Bėni stėrvitje tė rregullta.
 • Sigurohuni qė tė dilni jashtė gjatė ditės pėr t’u ekspozuar nė dritėn natyrale. Kjo ju ndihmon ta ruani ciklin e shėndetshėm gjumė-zgjim.


Ka edhe disa hapa qė mund t’i merrni para kohės sė gjumit tė cilat mund tė pėrmirėsojnė gjumin:

 • Shmangni pijet me kafeinė dhe me alkool.
 • Mos pėrdorni produkte tė duhanit.
 • Mos hani ushqime tė mėdha para gjumit.
 • Shmangi diskutimet emocionale para se tė shkoni tė flini.
 • Po ashtu ėshtė e rėndėsishme tė mbani njė orar tė rregullt tė rėnies nė gjumė dhe tė zgjimit – si gjatė javės ashtu edhe gjatė fundjavės. Pėrpiquni tė shkoni nė shtrat dhe tė zgjoheni nė tė njėjtėn kohė ēdo ditė.


Kur duhet tė kontaktoni mjekun?

Ekspertėt kėshillojnė t’i pėrmbaheni “rregullit tė treshes” pėr tė vendosur nėse duhet tė shkoni te mjeku ose jo.

 1. A zgjoheni sė paku tre net gjatė njė jave?
 2. A ju duhet mė shumė se 30 minuta pėr t’u kthyer sėrish nė gjumė?
 3. A ka ndodhur kjo pėr 30 ose mė shumė ditė?

Nėse u pėrgjigjeni me “PO” kėtyre pyetjeve, ju duhet tė kėrkoni ndihmė nga njė profesionist. Lajmi i mirė ėshtė se pagjumėsia mund tė trajtohet.

Derisa ju dhe mjeku juaj pėrpiqeni tė mėsoni se ēfarė i shkakton problemet me gjumin, ju mund tė merrni barna tė pėrshkruara nga mjeku. Ju po ashtu mund tė provoni (nė bashkėpunim me mjekun) edhe barna qė merren pa recetė dhe tė shihni nėse ato janė efektive.


Barnat e gjumit mund t’u ndihmojnė ta trajtoni pagjumėsinė derisa ju provoni terapi tė llojeve tė tjera.

Nėse nuk keni sėmundje tė tjera fizike qė ju shqetėsojnė, atėherė mjeku mund t’ju rekomandojė tė vizitoni ndonjė psikiatėr, psikolog ose terapist. Ata mund t’u ofrojnė stėrvitje relaksimi, terapi tė sjelljes dhe metoda tė tjera alternative, pėr tė fjetur mė mirė.

/Mjeku.Net/

Diskuto:

n'Xhep reklama Puhia.com banneri Puhia nxhep

Taylor Hill

Taylor Hill Victoria's Secret

Bukuroshja dhe modelja, Taylor Marie Hill ka lindur nė mars tė vitit 1996 nė Illinois tė SHBA-sė. Ajo ėshtė njėra nga modelet dhe fytyrat e brendit mė tė madhė tė brendshmėve: Victoria's Secret ...

Video e ditës:
Gravitas LLC Internet Media Solution, Graphic Design, Web Design, Web Hosting, Internet DataBase, Business Network Technlogy, Markting, Email Marketing, SMS Marketing, Call Center Solution
HOME | PARTNER | SEX | MUAJI IM | KUJDES | STIL | MJEKËSI | VIP | HOROSKOPI | KUZHINA | PUSHIME | KINO | FUN

Materialet dhe informacionet në këtë Web Portal guxojn të kopjohen pa ndonjë të drejtë autoriale.
Çdo informacion që ju kopjoni mund ta përdorni kudo nëper mediume vetem të ceket burimi i informacionit.
Facebook.com | Instagram.com | Pinterest.com | Twitter.com | Google.com | Alexa.com | Youtube.com | Yahoo.com | Amazon.com | Wikipedia.org | Live.com | Linkedin.com | Ebay.com | Snapchat | Vk.com | Bing.com | Msn.com | Aliexpress.com | Apple.com | Ask.com | Wordpress.com | Reddit.com | Weather | Mail.ru | Paypal.com | Tumblr.com | Microsoft.com | Imdb.com | Go.com | Alibaba.com | Craigslist.org | BBC.co.uk | Dropbox.com | Adcash.com | Dailymotion.com | Booking.com | Dailymail.co.uk | BBC.com | Adobe.com | Huffingtonpost.com | Buzzfeed.com | Theguardian.com | Bank | Aol.com | Xe.com | Office.com | Forbes.com | Gmail Email | Top Channel | Radio | TV Online | Digit Alb | Kuq e Zi | Kombetarja shqiptare | Tirana | Prishtina | Albania | Shqipria | Golf | iPhone | Smasung | Nokia | Apple
All right reserved
Copyright © 2010-15 by Puhia.com